Ministria e Drejtësisë dhe KLD/ Marrëveshje bashkëpunimi për monitorimin e gjyqësorit

Nga Gazeta Telegraf - Pre Sht 14 2012, 5:54 pm

Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi dhe zv/kryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Elvis Çefa nënshkruan dje memorandumin e bashkëpunimit institucional për shmangien e mbivendosjes së kompetencave në Inspektimin Gjyqësor. Ky memorandum synon që të përmirësojë procesin e monitorimit të sistemit gjyqësor. Ministri i Drejtësisë, Halimi në fjalën e  mbajtur me këtë rast tha se, “. Ky nënshkrim përmbush drejtpërdrejt objektivat e Strategjisë Ndërsektoriale të Drejtësisë dhe një ndër masat kyçe të Rekomandimit nr. 7 “Shteti i së drejtës”, të Opinionit të Komisionit Europian për Shqipërinë me objektiv specifik harmonizimin e procedurave inspektuese dhe shmangien maksimalisht të mbivendosjeve. Me këtë rast, dëshiroj të falënderoj ekspertët e Misionit EURALIUS, të cilët na kanë asistuar nga afër në të gjitha sfidat tona, por edhe në përmbushjen e aktivitetit të sotëm. Ky akt i sotëm synon harmonizimin e procedurave dhe praktikës së inspektimit gjyqësor në të dy institucionet bazuar në parimin e roleve dhe përgjegjësive të ndara, për të:

i)përmirësuar efektivitetin dhe transparencën e inspektimeve në sistemin gjyqësor;

ii)rritur besueshmërinë e publikut ndaj gjykatave dhe ndaj autoriteteve shtetërore të inspektimit të tyre;

iii)nxjerrë rekomandimet e përshtatshme për përmirësimin në vijimësi të kuadrit ligjor përkatës;

Sistemi i drejtësisë ka nevojë për paanësi dhe pavarësi, po aq sa dhe për rritjen e përgjegjshmërisë së gjyqtarëve përballë ligjit dhe Kushtetutës, po aq për rritjen e aksesit të publikut në drejtësi, po aq dhe për rritjen e transparencës së gjithë procesit gjyqësor, në mënyrë që qytetarët të kthejnë besimin tyre tek drejtësia. Është shumë i rëndësishëm monitorimi i pushtetit gjyqësor, evidentimi i gjyqtarëve të aftë nga ata të paaftë”. Vlerësime  shprehu dhe nënkryetari i KLD-se, Elvis Çefa, i cili tha se, “ky memorandum e ngre në një shkallë të re bashkëpunimin ndërmjet dy inspektorateve”.  Sipas tij, KLD, synon të ndërtojë strategji të qarta që çojnë në përmirësimin e veprimtarisë së sistemit të drejtësisë.

Jep një Përgjigje


Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cënojmë opinionet tuaja, lutemi që komentet të mos përmbajnë fyerje dhe ofendime personale dhe të kenë lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Moderatori

Advertisement
free dating websites usa original garcinia cambogia results single seite gratis frauen lieben komplimente japanese mobile dating site frankfurt single kochkurs dating service hamburg dating free templates biker singles dating suche partner kostenlos dating app for symbian dating app yes or no tanzschule dresden für singles internationale affiliate programme reviews on gcf garcinia cambogia singles party nürnberg reisepartner gesucht mit bild is garcinia cambogia xt safe partner 5000 video dating script garcinia cambogia extract plus 50 hca minimum 500mg capsules suche freundin thailand freizeitpartner gesucht frankfurt world date korea africa dating in germany single frühstück frankfurt dating online tipps free dating site no credit card cougar dating portal phytoceramides at vitamin shoppe phytoceramides gluten free 350 mg suche hübsche frau zum heiraten garcinia cambogia natural mexico suche impotenten mann fürs leben stadttheater fürth where can i buy phytoceramides supplements single weihnachten münster dating in berlin germany suche eine alte freundin ich suche dich youtube garcinia fusion reviews beziehung und partnerschaft pure garcinia cambogia what to eat whole body garcinia cambogia free trial heiratswillige frauen aus thailand single chat community garcinia cambogia supplement benefits garcinia cambogia interactions with blood pressure medication frauen rumänien forum russian dating site reddit wandern für singles mit hund phytoceramides ingredients sucht jungen mann partnerschaften im wandel der zeit single chat für dicke leute kennenlernen potsdam heiligabend für singles in berlin singlebörsen braunschweig was tun gegen liebeskummer ich kann nicht mehr single girl quilt template american singles golf association orlando mail order bride jewish chat single over 50 christliche singleseiten schweiz christliche singles düsseldorf heiratsvermittlung deutschland heiratsvermittlung indien weshalb finde ich keinen partner frau sucht reichen mann gofeminin chat single gratuita senza registrazione how quick does garcinia cambogia work free korean dating single dating gold coast männer lieben keine klugen frauen online dating portale vergleich phytoceramides truth reviews on top secret garcinia cambogia extract russische frau in deutschland heiraten does garcinia cambogia affect your liver deutscher mann sucht ukrainische frau pure garcinia cambogia extract effects sie sucht männliche jungfrau reisepartner camping gesucht free chat online tutor singles münchen heute singles chat kostenlos suche frau für eine nacht berlin last minute reisen für alleinreisende phytoceramides in canada bekanntschaften speyer partnersuche kostenlos ch russian dating erfahrung partnersuche für spirituelle suche leute für werbt einen freund pure garcinia cambogia weight loss extract ukrainian brides movie best dating website germany leute kennenlernen hildesheim dating cafe ingolstadt single travellers forum uk free online dating vancouver bc sie sucht ihn in münchen partner portal norton