Kristo Luarasi, gazetari e patrioti që punoi një jetë për Shqipërinë

Nga Gazeta Telegraf - Mër Sht 12 2012, 5:23 pm

Atdhetari Kristo Luarasi është dekoruar me medalje të ndryshme dhe është shpallur “Qytetar Nderi i Ersekës”

“Ishte bashkëpunëtor i Fan Nolit dhe patriotëve të tjerë në emigracion”

Kristo P.Luarasi u lind në vitin 1875 në fshatin Luaras të Kolonjës  nga një familje e cila i reziston dhunës së feudalëve të vendit. Mësimet e para i kreu në shkollën fillore të vendlindjes dhe i vazhdoi në shkollën e Hotovës, ku kishte mësuar dhe Petro Nini Luarasi. Kristoja, veprimtarinë e tij patriotike e filloi në një periudhë të vështirë, kur Sulltan Hamiti i II-të kishte ngritur një regjim terrori politik e grabitjesh sistematike. Ky sundimtar i egër, duke vazhduar politikën ‘përça e sundo’, nxiste përçarjen fetare, krahinore dhe ndërsente një popull kundër një populli tjetër…

Kristaq Theodhor Luarasi

 

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në brendësi të “Telegraf” print

Jep një Përgjigje


Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cënojmë opinionet tuaja, lutemi që komentet të mos përmbajnë fyerje dhe ofendime personale dhe të kenë lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Moderatori

Advertisement
warum finde ich einfach keinen partner münchner single portal international dating etiquette online dating portal india garcinia mangostana mangosteen fruit photo green coffee extract weight loss reviews wo treffen sich singles in köln wie finde ich raus ob mein freund lügt singlebörse für mollige menschen where can i buy the garcinia cambogia extract ukrainian dating in uk speed dating vancouver amount of garcinia cambogia needed for weight loss reddit dating community thai dating websites free singlekochen bonn partnersuche senioren test dating tips taking it slow where can you buy garcinia cambogia at gnc singles treffen luxemburg russische frauen pelz freunde finden unterpremstätten free online dating czech republic test de secret story 5 phytoceramides rice or sweet potato secret date erfahrungen sie sucht ihn quoka schwule singles kennenlernen singlebörsen gratis schweiz free trial of garcinia cambogia biker singles dating single essen köln single chat kostenlos ohne registrierung academic partner alleinerziehend gratis singlebörse international singles gesucht frauen aus der ukraine suchen quoka bekanntschaften münchen test partnerbörsen online american single house phytoceramides gluten free gestörte kommunikation zwischen mann und frau garcinia cambogia philippines mangosteen er sucht ihn für urlaub glückliche beziehung englisch suche beachvolleyball partner single tu dresden partnersuche in leipzig free online jatakam date birth telugu frauen ohne männer film now foods super citrimax garcinia cambogia extract partner med niveau singles in stuttgart online tipps partnersuche was ist wichtig in eine beziehung singlebörse gratis vergleich garcinia cambogia weight loss benefits singles aachen kostenlos pagel partnerschaften für den gesundheitssektor in entwicklungsländern darkorbit email adresse vergessen single club ahrensburg clubreisen für singles singles in wuppertal kostenlos tango app leute kennenlernen best dating website yahoo answers single page app hash how do you take pure garcinia cambogia extract marriage agency in germany partnersuche dortmund single frauen münster metal single step stool sms chat wahrsagen er sucht ihn esslingen flirt kontakte kostenlos ohne anmeldung miracle garcinia cambogia results garcinia cambogia drug interactions suche sie für cs single forum für dicke date per sms abgesagt seriöser single chat kostenlos suche sie per sms dating chat rooms ireland bekanntschaften gifhorn where to find garcinia cambogia in australia phytoceramides and vitamin c cream 50plus treff de index login hotel hamburg single mit kind does triminex garcinia cambogia extract work buy garcinia plus reviews pure garcinia cambogia extract.com suche freund mit 12 dating kostenlos app partner finden statistik polnische frauen zum verlieben pure garcinia cambogia extract review singles movie 1992 online singles trier top 50 singles of all time christliche singles zürich free dating templates buy coffee beans online arabic chat 4 singles