Kristo Luarasi, gazetari e patrioti që punoi një jetë për Shqipërinë

Nga Gazeta Telegraf - Mër Sht 12 2012, 5:23 pm

Atdhetari Kristo Luarasi është dekoruar me medalje të ndryshme dhe është shpallur “Qytetar Nderi i Ersekës”

“Ishte bashkëpunëtor i Fan Nolit dhe patriotëve të tjerë në emigracion”

Kristo P.Luarasi u lind në vitin 1875 në fshatin Luaras të Kolonjës  nga një familje e cila i reziston dhunës së feudalëve të vendit. Mësimet e para i kreu në shkollën fillore të vendlindjes dhe i vazhdoi në shkollën e Hotovës, ku kishte mësuar dhe Petro Nini Luarasi. Kristoja, veprimtarinë e tij patriotike e filloi në një periudhë të vështirë, kur Sulltan Hamiti i II-të kishte ngritur një regjim terrori politik e grabitjesh sistematike. Ky sundimtar i egër, duke vazhduar politikën ‘përça e sundo’, nxiste përçarjen fetare, krahinore dhe ndërsente një popull kundër një populli tjetër…

Kristaq Theodhor Luarasi

 

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në brendësi të “Telegraf” print

Jep një Përgjigje


Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cënojmë opinionet tuaja, lutemi që komentet të mos përmbajnë fyerje dhe ofendime personale dhe të kenë lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Moderatori

Advertisement