Kongresmeni amerikan Eliot Engel intervistë me Janusz Bugajski në “AS” tv

Nga Gazeta Telegraf - Pre Sht 21 2012, 5:21 pm

Kongresmeni i njohur amerikan, Eliot Engel  dha një intervistë nga Uashingtoni  te “Bugajski Hour”për  televizionin shqiptar “Albania Screen”  me gazetarin e mirënjohur Janusz Bugajski. Ndër të tjera,  kongresmeni amerikan Eliot Engel tha: “Mendoj se Shqipëria ka përparuar shumë. Sigurisht, ka ende vend për përmirësim dhe kjo kërkon kohë. Nëse hidhni një prapavështrim në Shqipërinë e vitit 1989, kur unë u zgjodha  në Kongres dhe ta krahasoni me Shqipërinë e tanishme të vitit 2012, duket si nata me ditën. Herën e parë që vura këmbë në Shqipëri ishte në vitin 1993. Më kujtohet kur erdha në Tiranë dhe dukej shumë ndryshe nga Tirana e tanishme. Më kujtohet që ndenja në shtëpinë e pritjes së Enver Hoxhës, e cila s’ishte shumë e bukur,por të gjithëve u dukej e mrekullueshme në atë kohë. Përshtypja ime e parë kur erdha në Shqipëri për herë të parë ishte kur fola para turmës së njerëzve dhe të gjithë brohorisnin: “SHBA!” Sigurisht, e njoh shumë mire kulturën shqiptare pasi vij nga qyteti i Nju Jorkut dhe shumë nga miqtë e mi të afërt, të cilët i kam pasur miq me vite, janë shqiptaro-amerikanë. Megjithatë kur shkon në Shqipëri në disa vende amerikanët mirëpriten më me përzemërsi dhe më me ngrohtësi se vetë shqiptarët. Kjo është një ndjesi e mrekullueshme. Jam ndjerë krenar në Kongres gjatë gjithë këtyre viteve që kam qenë në funksion të Bashkëkryetarit të Komitetit  Drejtues për Çështjet e Shqipërisë, të cilën e themelova në vitin 1989, si dhe që kam qenë  përkrahës i Shqipërisë, I shqiptarëve të Kosovës, të Maqedonisë dhe të Malit të Zi. Këto janë çështjet e rëndësishme Të cilave duhet t’u jap përparësi. Kur e sheh Shqipërinë tani, që është anëtar krenar i NATO-s, dhe shpresojmë që së shpejti të anëtarësohet dhe në BE, e dimë që Shqipëria është angazhuar që të integrohet në Aleancën Perëndimore, si anëtare e NATO-s. Kur e mendon, në vitet 1950-të dhe 1960-të kam qenë fëmijë. Më kujtohet që kam mësuar se Shqipëria ishte vendi më i shtypur nga të gjitha vendet komuniste në Evropë dhe ishte aleate me Kinën pasi Bashkimi Sovjetik ishte mjaft dogmatik për komunistët shqiptarë.  Nëse më kujtohet mirë, më pas Shqipëria i prishi marrëdhëniet me Kinën pasi mendonte se Kina ishte mjaft dogmatike

Jep një Përgjigje


Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cënojmë opinionet tuaja, lutemi që komentet të mos përmbajnë fyerje dhe ofendime personale dhe të kenë lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Moderatori

Advertisement
subito annunci di lavoro palermo giochi per ragazze gratis alla moda da vestire spose viaggi per single gennaio 2014 chat gratis quito ecuador app store android bluestacks agenzie matrimoniali como relazioni sociali borghesiana dating online first message example plant derived phytoceramides amazon chat online romanesc gratis cu web come chattare dal cellulare cuccioli cerca amici un regno per ami cerca persone defunte cerco ragazza ucraina milano chat di facebook amici in alto virgilio chat gratis senza registrazione buy phytoceramides online donne separate o divorziate cerca e trova annunci di lavoro green coffee bean extract drug interactions giochi per ragazze gratis 123 agenzia matrimoniale catania come e dove fare nuove amicizie chat italia romachat italia room annunci gratuiti su web crociera per single partenza da bari chat pro android adozione ai single italia donne un chat sito annunci lavoro londra donne chat 2 ans conoscere amici spagnoli conoscere nuove persone skype cuori solitari san felice siti per annunci gratuiti casa vacanze motori di ricerca internazionali locali per single torino donne ucraine facebook chat di facebook amici preferiti ragazze russe e uomini italiani miracle phytoceramides reviews russian hot dating chat gratis bilbao cerco fidanzato cattolico phytoceramides supplements where to buy